O MNIE
Dzień dobry,
nazywam się Tomasz Majewski i jestem rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Moja przygoda z ochroną przeciwpożarową rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy zostałem kadetem w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, w której uzyskałem tytuł technika pożarnictwa. W 2017 roku ukończyłem Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie zdobywając tytuł inżyniera pożarnictwa, a kolejno w 2020 roku tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. W międzyczasie ukończyłem studia podyplomowe „bezpieczeństwo i higiena pracy”.
Ponadto od 2010 roku jestem przede wszystkim funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej, zatem posiadam bogate doświadczenie, a tematykę ochrony przeciwpożarowej znam z praktycznego punktu widzenia i zasad wiedzy technicznej. Wykonując zawód rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, jestem zobowiązany do dołożenia wszelkich starań podczas wykonywanych przeze mnie zadań w zakresie zapewnienia zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, w odniesieniu do obiektów budowlanych oraz innych terenów. Powyższe zobowiązanie wynika z tego, że strażakiem się jest całą dobę i wychodzę z założenia, iż składając rotę ślubowania jestem zobowiązany do stosowania jej zasad, nawet poza godzinami służby (pracy). Mając na uwadze powyższe, do problemu podchodzę kompleksowo, czyli tak, aby zapewnić zgodność z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, w których zawiera się spełnienie przepisów przeciwpożarowych, podobnie jak, aby dane zabezpieczenia przeciwpożarowe nie tylko spełniały przepisy, ale również spełniły swoją funkcję dla której zostały zaprojektowane.
Powyższe jest kluczowe w przypadku oddawania budynku lub obiektu budowlanego do użytkowania, kiedy Organy Państwowej Straży Pożarnej oceniają zgodność wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym oraz również (i tu istotne) oceniają zgodność z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej rozwiązań technicznych zastosowanych w projekcie budowlanym.